Gebelikte Beslenme


GEBELİKTE NASIL BESLENECEĞİMİZİN PÜF NOKTALARI
Source Url: http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

GEBELİK SIRASINDA YAPILABİLECEK SAĞLIKLI BESLEME SEÇİMLERİ

Dünyaya getireceğiniz yeni bir bebek hayatınızı baştan sona kadar gözden geçirmenize neden olabilir. Gebelik bir çok kadına sağlıklı yemek yemek, tehlikeli alışkanlıkları en aza indirmek için gerekli fırsatı sağlar. Bu sağlıklı alışkanlıkları bu dönemde devam ettirirseniz. Gebelikten sonrada devam ettirmeniz daha kolay olabilir. Yani daha hızlı kilo verirsiniz. Bebeğinize verecek daha fazla enerjiniz olur. Göz açıp kapayıncaya kadar eski halinize kavuşabilirsiniz. Gebelik önesinde sağlıklı bir yaşam tarzınız var ise gebeliğe bir adım önde başlıyorsunuz. Gebelik alışkanlıklarınızdan sadece bir iki tanesini değiştirebilir. Sağlıklı seçimler yapmanızın siz ve bebeğiniz için çok olumlu etkilere sebep olur.

GEBELİK DİYETİ

Gebelik sırasında hem kendiniz hem bebeğiniz için yemek yiyor olacaksınız. Fakat bu durum iki misli yemek yiyeceğiniz anlamına değil daha sağlıklı besleneceğiniz anlamına gelir. Abur cubur sevıyorsanız, gün içerisinde arada öğün atlıyorsanız ya da sınırlı sayıda yiyecek tüketiyorsanız bu alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekebilir. Gebeliğe adım atmaya başladığınız ilk günden itibaren sağlıklı beslenmeye başlamak için vakit kaybetmemelisiniz. Gebeliğin ilk haftalarında bebeğinizin yaşamsal organları oluşur. Bebeğin erken gelişim döneminde sağlıklı beslenme bebek için ideal koşulların oluşmasına yardımcı olur. Gebelik sırasında kalsiyum, folik asit, demir gibi bazı vitaminlere ihtiyacınız olacaktır.

HER LOKMAYA DEĞER KATMAK

Sağlıklı bir gebelik diyetinin sihirli bir formülü yoktur. Her insana önerilen sağlıklı beslenme önerileri gebeler için de geçerlidir. Peki bu sağlıklı öneriler nedir? Çok miktarda meyve sebze ve tahıllı yiyecekler yemek. Düşük yağlı süt ürünleri, yağsız proteinler tercih etmek ve yiyeceklerinizi çeşitlendirmek. Bu önerileri aklınızda tutarsanız bebeğiniz ve siz dengeli beslenme yolunda ilerlemeye başlarsınız. Günde en az üç öğün yemek yemek bunlar arasında sağlıklı yiyeceklere yer vermek gerekli besin maddelerini almanın doğru yöntemlerinden biridir. Eğer ikiz gebelik veya daha fazla sayıda gebeyseniz fazla kalori ve besin maddesine ihtiyacınız olabilir. Bu konudaki kaygılarınızı aile hekiminiz ile paylaşabilirsiniz.

UZAK DURULMASI GEREKEN YİYECEKLER

Gebelik süresi içinde birçok yiyeceğin tüketimesinde sakınca yoktur. Ama bazı yiyeceklerden uzak durmak ve kısıtlama yaparak tüketmek gerekir. Bunların tüketilmesi ciddi sorunlara yol açmasada gene riske atmamak gerekir.

*CİVA ORANI YÜKSEK OLAN DENİZ ÜRÜNLERİ

Deniz ürünleri iyi bir protein ve demir kaynağıdır. Ve bir çok balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri bebeğin beyin gelişiminde katkıda bulunabilir ama bunun yanı sıra kabuklu deniz ürünleri bebeğin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verecek kadar çok cıva içerir. Bu deniz ürünlerine ek olarak köpek balığın,ı uskumruyu ve kiremit balığını sayabiliriz. Ton balığı ve orkinos balığını ise sadece haftada 180 gramla sınırlandırın.

*ÇİĞ, AZ PİŞMİŞ VEYA MİKROPLU OLABİLECEK DENİZ ÜRÜNLERİ

Çiğ balık, istiridye ve deniz tarağı gibi kabuklu deniz ürünleri, dondurulmuş balıklardan uzak durmakta fayda var.

*AZ PİŞMİŞ ET, TAVUK ÜRÜNLERİ VE YUMURTA

Az pişmiş et normal insan sağlığı içinde zararlı olduğu gibi gebeler için de bu geçerlidir. Gebelerde az pişmiş et tüketmek gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu tür sıkıntıları önlemek için et tavuk ürünlerini çok iyi bir şekilde pişirin. Yumurtaları sarıları ve beyazları katılaşana kadar pişirin. Çiğ yumurta ve kısmen pişirilmiş yumurta ile yapılan yiyeceklerden de uzak durun.

*İŞLEM GÖRMÜŞ ETLER

Üretim sırasında et ürünleri çok işlem görmüşse mikrop içeriyor olabilir. Bu yiyecekler daha çok sucuk salam sosis gibi et ürünleri için geçerli olabilir. Bu yiyeceklerden bulaşan listeriyoz adı verilen ciddi bir hastalığın sebebi olabilir. Listeriyoz denen bu hastalık soğuk ortamlarda gelişir ve ısıya dayanıklı değildir. Et ürünü iyice pişmiş rosto veya hindiden dilimlenmişse, risk daha azdır ama eti ısıtmak daha da güvenli hala gelecektir.

*PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ YİYECEKLER

Pastörize edilmemiş süt içeren gıdalar asla tüketilmemelidir. Pastörize edilmemiş süt ürünlerinden de uzak durun.

*YÜKSEK MİKTARDA CİĞER

Gebelik sırasında ciğer tüketilmeli ama aşırıya kaçılmamalıdır. Ciğer çok miktarda A vitamini içermektedir.

*VEJETARYENLER İÇİN İPUÇLARI

Vejetaryen iseniz bu durumun bebeğinizin gelişiminde olumsuz etki yaratıp yaratmayacağına dair kaygılarınız olabilir.Bunun için endişelenmeyin eğer sağlığınız yerinde ise gebeliğiniz sırasında diyetinize sadık kalabilir ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz.Eğer balık süt ve yumurta yiyorsanız ihtiyacınız olan demir kalsiyum ve demir almanız daha kolay olacaktır.


Comments

Loading...

Related Articles