Aile Danışmanlığı


Uzmanlık Alanları: Psikiyatri ve Psikoterapi
Aile bireyleri arasında ne kadar açık bir iletişim varsa o kadar uyumlu bir tablo önümüze çıkar. Sistemik Aile Terapisi Teorisi'ne göre, her ailenin ilişkisel düzlemde bir sistemi vardır. Psikopatolojiler veya semptomlar bu sistemin artık işlevselliğini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar ve bu semptomlar ailenin tek bir üyesi üzerinden de görülebilir.
Kaynak Linki: http://tr.sascentre.com/sayfa/aile-danismanligi

Aile bireyleri arasında ne kadar açık bir iletişim varsa o kadar uyumlu bir tablo önümüze çıkar. Sistemik Aile Terapisi Teorisi'ne göre, her ailenin ilişkisel düzlemde bir sistemi vardır. Psikopatolojiler veya semptomlar bu sistemin artık işlevselliğini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar ve bu semptomlar ailenin tek bir üyesi üzerinden de görülebilir. Sistemik Aile Terapisi bu duruma 'identified patient' der, yani 'semptomların görüldüğü kişi'. İlişkiler daha açık ve uyumlu hale geldiği zaman, kişideki bu semptomlar da azalır ve/veya gider.

Bu ilişki düzleminde herkes birbirinden etkilendiği için ailede tek bir kişi bile tutumunu pozitif yönde değiştirdiğinde diğer aile üyerleri de bu değişimden olumlu olarak etkilenir. O yüzden aile danışmanlığı hem ailenin tüm bireyleriyle hem de aileden tek bir kişiyle de çalışabilir.

Aile danışmanlığı esnasında danışmanın rolüyle, aile bireylerinin kendilerini açıkça ifade edebilecekleri bir alan yaratılır ve kişiler arası iletişim kuvvetlendirillir. Bir uyarana karşı her bireyin kendi düşüncesi, duygusu ve tepkisi farklı olur; aile danışmanlığı hizmeti sayesinde her aile bireyinin bir diğerinin düşüncesini ve duygusunu anlayabilme şansı olur. Bireysel danışmanlıktan farklı olarak burada bireyin kendisi değil, işlevselliği zayıflamış olan ilişki sistemi ele alınır.

Aile danışmanlığı her türlü psikolojik problemle çalışabilir; fakat başlıca çalıştığı alanlar; iletişşimsizlikten dolayı meydana gelen tartışmalar, sorumluluk bölüştürmede güçlükler ya da çocuğunuzun okulu ile ilgili olan problemler, çocuğunuzun yaşadığı zorluklar karşısında nasıl davranacağınızı bilememek ve ailenin bir üyesinin (çocuğunuzun ya da eşinizin) yaşadığı problemin diğer üyelere olan etkisi olarak sıralanabilir.

Aile danışmanlığına ek olarak çocuklarıızın yaşadığı zorluklarda okul ve aile işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla görüşmeler yapılabilmektedir.


Yorumlar

Yükleniyor...

Yazar

Yazarın Yazıları

Akran Zorbalığı Nedir?

Nansel (2001) tanımına göre “Akran Zorbalığı” kurbanın korkmasına, acı çekmesine...

devamını oku...

İngiltereden sonra Türkiye'de Beynin Ses ile Eğitimi Terapisi

Gerçekte bir eğitim aracı ; Müziği araç olarak kullanarak beyin aktivitelerini d...

devamını oku...

​Öğrenme Güçlükleri

Çocuğunuz; Okuma ve yazmada güçlük mü çekiyor? Derslere adapte olmakta zorlanıyo...

devamını oku...

​Konuşma Bozuklukları

Çocuğunuz; Hiç konuşamıyor ya da sınırlı konuşması mı var? Kelimeleri yanlış mı ...

devamını oku...

​İçerik ve Süreç

Beynin sağ ve sol yarıküreleri birbirinden farklı görevlerden sorumludur. İkisi ...

devamını oku...

İlgili Makaleler

Anne Babalara Teknoloji Kullanımının Kontrolü için 13 Öneri

​Artık çocuklarımız teknolojinin içine doğuyorlar ve mutlaka onlarla temas halin...

Erkek Sağlığına Özel Çözümler

Erkek üreme sistemini ve cinsel sağlığını etkileyen tüm problemler için multidis...

Fonolojik Farkındalık Programı

Sesbilimsel (fonolojik) farkındalık; okuma-yazma ile güçlü bir ilişkisi olan, ge...

Öfke Kontrolü İçin 10 Temel Basamak

Meclis’te, futbol sahalarında, sokaklarda, birbirlerine hakaret eden ve itişip k...

Akran Zorbalığı Türleri Nelerdir?

“Akran Zorbalığı Nedir?” yazımızda zorbalığı uygulayan ve zorbalığa maruz kalan ...