Aile Danışmanlığı


Uzmanlık Alanları: Psikiyatri ve Psikoterapi
Aile bireyleri arasında ne kadar açık bir iletişim varsa o kadar uyumlu bir tablo önümüze çıkar. Sistemik Aile Terapisi Teorisi'ne göre, her ailenin ilişkisel düzlemde bir sistemi vardır. Psikopatolojiler veya semptomlar bu sistemin artık işlevselliğini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar ve bu semptomlar ailenin tek bir üyesi üzerinden de görülebilir.
Kaynak Linki: http://tr.sascentre.com/sayfa/aile-danismanligi

Aile bireyleri arasında ne kadar açık bir iletişim varsa o kadar uyumlu bir tablo önümüze çıkar. Sistemik Aile Terapisi Teorisi'ne göre, her ailenin ilişkisel düzlemde bir sistemi vardır. Psikopatolojiler veya semptomlar bu sistemin artık işlevselliğini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar ve bu semptomlar ailenin tek bir üyesi üzerinden de görülebilir. Sistemik Aile Terapisi bu duruma 'identified patient' der, yani 'semptomların görüldüğü kişi'. İlişkiler daha açık ve uyumlu hale geldiği zaman, kişideki bu semptomlar da azalır ve/veya gider.

Bu ilişki düzleminde herkes birbirinden etkilendiği için ailede tek bir kişi bile tutumunu pozitif yönde değiştirdiğinde diğer aile üyerleri de bu değişimden olumlu olarak etkilenir. O yüzden aile danışmanlığı hem ailenin tüm bireyleriyle hem de aileden tek bir kişiyle de çalışabilir.

Aile danışmanlığı esnasında danışmanın rolüyle, aile bireylerinin kendilerini açıkça ifade edebilecekleri bir alan yaratılır ve kişiler arası iletişim kuvvetlendirillir. Bir uyarana karşı her bireyin kendi düşüncesi, duygusu ve tepkisi farklı olur; aile danışmanlığı hizmeti sayesinde her aile bireyinin bir diğerinin düşüncesini ve duygusunu anlayabilme şansı olur. Bireysel danışmanlıktan farklı olarak burada bireyin kendisi değil, işlevselliği zayıflamış olan ilişki sistemi ele alınır.

Aile danışmanlığı her türlü psikolojik problemle çalışabilir; fakat başlıca çalıştığı alanlar; iletişşimsizlikten dolayı meydana gelen tartışmalar, sorumluluk bölüştürmede güçlükler ya da çocuğunuzun okulu ile ilgili olan problemler, çocuğunuzun yaşadığı zorluklar karşısında nasıl davranacağınızı bilememek ve ailenin bir üyesinin (çocuğunuzun ya da eşinizin) yaşadığı problemin diğer üyelere olan etkisi olarak sıralanabilir.

Aile danışmanlığına ek olarak çocuklarıızın yaşadığı zorluklarda okul ve aile işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla görüşmeler yapılabilmektedir.


Yorumlar

Yükleniyor...

Yazar

Yazarın Yazıları

SAS Yaz Programları’na Katılmak için 6 Neden

Çocuklarınıza yazın verebileceğiniz en güzel hediye ! "Eğlenerek Beynimi Geliş...

devamını oku...

Oyuncu Anne Şermin Çarkacı Etkinliği

SAS Centre ve Oyuncu Anne Şermin Çarkacı işbirliğinde gerçekleşecek etkinliğimiz...

devamını oku...

​Konuşma Bozuklukları

Çocuğunuz; Hiç konuşamıyor ya da sınırlı konuşması mı var? Kelimeleri yanlış mı ...

devamını oku...

Beynin Sesle Uyarısı Sonucu Kazanımlar

Son yıllarda beynin işleyişi ile ilgili yapılan araştırmalar şu anda İngiltere'd...

devamını oku...

İlgili Makaleler

Doğum Sonrası Depresyon

Postpartum Depresyon’ yani ‘Doğum Sonrası Depresyon’ halk arasında çok bilinmeye...

ERİŞKİN TİP DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DEHB yedi yaşından önce başlayan, kendini dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik v...

Depresyon Nedir ?

Bu yazı sizi depresyon hakkında doğru bilgilendirmek üzere hazırlanmıştır. Veril...

SAS Yaz Programları’na Katılmak için 6 Neden

Çocuklarınıza yazın verebileceğiniz en güzel hediye ! "Eğlenerek Beynimi Geliş...

Akran Zorbalığı Türleri Nelerdir?

“Akran Zorbalığı Nedir?” yazımızda zorbalığı uygulayan ve zorbalığa maruz kalan ...