SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Map2heal Türkiye'de Sağlık Turizmini geliştirmeyi hedefleyen, Ar-Ge çalışmaları içeren ve Devlet Kurumları tarafından desteklenen bir yazılım sistemidir. Amacı Türkiye'deki Sağlık Kurumlarını tüm ögeleriyle birlikte, 17 dilde dünyaya tanıtmaktır. Map2heal tüm dünyadaki sağlık turizmi yapan kuruluşlara, acentelere, network ofislerine ve sağlık sigortalarına ülkemiz Sağlık Kurumlarının ve Doktorlarının tanıtımını yapar, aralarındaki iletişimi teknolojinin sunduğu en yeni imkanlar ile gerçekleştirir ve tedavi paketlerinin yüzlerce kuruluş üzerinden pazarlanmasını sağlar.

Map2heal'in amacı Türkiye'de Türk hasta portföyü oluşturmak değildir. Bu nedenle yurt içinden sisteme giren kullanıcılar için sadece Doktorların İsim, Adres, İletişim bilgilerini, haritadan konumlanmasını ve sağlık profesyonellerinin bilimsel makalelerinin görüntülenmesini sağlar, fiyat sorgulama, ikinci görüş gibi özellikler mevzuatlar gereği yurt içine kapalıdır. Sisteme konulan hasta bilgilendirme yazıları ve makaleler HONCode kurallarına uygun şekilde bir Etik kurul ve hukukçular tarafından incelenerek, sisteme aktarılır (Bkz. İlgili Yöntem). Daha fazla

Hayır, Map2heal herhangi bir sağlık hizmeti vermemektedir. Yalnızca dünyanın farklı yerlerindeki sağlık tarayıcılarının ve doktorların arasındaki iletişimi güçlendirmek ve sizlerin sağlığınıza daha hızlı kavuşmanızı, pahalı aracı kurumlara gerek kalmadan sağlamak için geliştirilmiş kolay ve ücretsiz bir platformdur.

Evet, Map2heal üye olan tüm sağlık tarayıcıları için 100% ücretsiz hizmet vermektedir. Sizlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde sağlığınıza kavuşmanıza ve kafanızdaki soruları cevaplamanıza yardımcı olmaktadır. Üyelik profilinizi bu doğrultuda ne kadar güncel ve dolu tutarsanız, Map2heal’in özelliklerinden de o denli fazla yararlanabileceğinizi lütfen unutmayınız.
Map2heal ile iş birliği yapan sağlık profesyonelleri, dünya sağlık turizminin bir parçası olmaktadır. Kendileri tüm dünyada internet üzerinden 16 dilde tanıtılmakta, sağlık tarayıcılarını takip edebilmekte ve onlarla iletişime geçebilmektedir. Doktorlar Map2heal tarafından yabancı sağlık tarayıcıları için hazırlanmış ve hukukçular tarafından incelenmiş Onam formlarını kullanarak yapacakları işlemi sağlık tarayıcılarının konuştuğu dilde uygulama imkânı bulabileceklerdir. Map2heal tarafından sağlanan bu platforma, sağlık profesyonelleri üyelik ücreti ödemek zorundadır. Bunların yanı sıra, ücretsiz üyelik sahibi olan doktor ve sağlık kurumlarının profillerindeki reklamlardan da gelir sağlanabilmektedir.
Evet, Map2heal 16 ayrı dilde hizmet vermek üzere oluşturuldu. Siz nereye giderseniz gidin; orada aradığınız doktoru veya sağlık kuruluşunu bulabilmenizi sağlayacak şekilde tasarlandı.
Şu an itibariyle; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Çince, Japonca, Arapça, Türkçe, Farsça, Danca, Portekizce, Rusça, Flamanca, Yunanca ve İsveççe olarak hizmet sunmaktayız.
Map2heal ilk olarak Ortadoğu ve Avrupa’da piyasaya çıktı. Şu anda sistemimizin desteklediği 16 dil dahilindeki tüm doktor ve sağlık kuruluşlarına ait kayıtlarımız hizmetinize sunulmuştur. Sunulan dillerin geçerli olduğu tüm dünya ülkelerince kullanılabilir.
Map2heal, kullanıcısının isteklerine göre yapılandırılabilen bir sistemdir. Bu nedenle, size en iyi hizmeti verebilmemiz için kaydolmanız ve formunuzu eksiz olarak doldurmanız önemlidir. Ayrıca, Map2heal’a üye olduktan sonra doktor ve hastaneleri kendi kullanıcı ağınıza ekleyip doktorunuzla online olarak iletişime geçerek tetkiklerinizi (Tomografi, MR, Anjiyo) ücretsiz gönderebilirsiniz. Panik durumunda, dünyanın neresinde olursanız olun, kendi dilinizden doktorunuza ulaşabilirsiniz. Sağlık konusunda yazılan güncel makale, dergi, broşür ve kitaplara tarama motorlarımızdan erişip yükleyebilirsiniz. Sağlıkla ilgili kafanıza takılan her soruyu sisteme sorup en uygun cevabı alabilirsiniz.
Map2heal’in bünyesinde sağlık kurumlarını, doktorları, sigorta şirketlerini ve sağlık tarayıcılarını kapsayan bir iletişim ağı bulunmaktadır. Bu ağ içerisinde, seçmiş olduğunuz doktor ve sağlık kurumları ile doğrudan iletişime geçebilir, online tetkik sistemini kullanarak doktorlardan görüş alabilirsiniz. Doktor ve sağlık kuruluşlarının rahatsızlıklarınıza yönelik bilgilendirme yazılarını görebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, hakkında araştırma yapmak istediğiniz ya da görüş alacağınız doktorun geçmiş akademik makalelerini de inceleyebileceksiniz.
Map2heal’in gelişmiş arama filtrelerini kullanarak arayacağınız sağlık kuruluşunu anlaşmalı sigorta kuruluşlarına veya doktoru adresine, ismine, konuşabildiği dillere, uzmanlık alanına vs. göre sıralayabilirsiniz. Arama sonuçlarınızı istediğiniz şekilde düzenleyebildiğiniz gibi, sistemdeki aktivite oranına göre de sıralama yapabilirsiniz. Bu sayede size en kısa sürede geri dönebilecek aktif sağlık çalışanlarını bulabilirsiniz.
Bir doktorun ya da sağlık merkezinin Map2heal sistemi içindeki aktifliği sağlık tarayıcılarına geri dönüş süresine, tetkik gönderilme sayısına, yazdığı blog yazılarının okunuş oranına, aldığı teşekkür mesajlarına, profil sayfasının ziyaretçi sayısına dek birçok değişken hesap edilerek hazırlanan bir algoritma sonucuna göre belirlenen dinamik bir sayıdır. Bu değişkenlere başvurulmazsa doktorun ya da sağlık merkezinin aktivite katsayısı günden güne azalır. Ayrıca, dilerseniz doktorları bu yolla bahsi geçen aktiflik veya network takipçisi sayısına göre de sıralayabilirsiniz
Kişisel sağlık bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde Map2heal, sigorta şirketlerinin belirlediği kriterlere uygun bir hesaplama yöntemi ile gideceğiniz ülkeye uygun sağlık sigortalarının fiyat tekliflerini sizlere sunar. Böylece, size en uygun sigorta şirketini rahatlıkla seçebilirsiniz.
Map2heal bulunduğunuz yer ile sağlık durumunuz arasında bir ilişki kurarak risk hesabı yapar. Bu sayede acil bir durumda hangi hastanelere ya da doktorlara ulaşmanız gerektiğini otomatik hesaplar. Map2heal Mobil Uygulamasını kullandığınız takdirde, bulunduğunuz bölge sizin sağlık durumunuz için uygun değilse sizi uyarır.
Map2heal sağlık tarayıcılarından hiçbir zaman kişisel kimlik bilgilerini istemez. Kişisel sağlık bilgileriniz, isimsiz olarak kullanıcı hesabınızda depolanır ve siz istemediğiniz sürece üçüncü şahıs kurum ve kişilerle paylaşılmaz. Map2heal profil sayfanızın içeriği ne kadar dolu olursa, avantajlarından da o denli faydalanabilirsiniz. Sizin verileriniz ile gerek seyahatiniz esnasında, gerekse bulunduğunuz bölgede kişisel sağlık risk hesaplaması yapabilmek, uyarılarda bulunabilmek, sağlığınız için yeni çıkan önemli tıbbi haberleri iletmek, kitap ve yazıları paylaşmak, size en uygun sağlık sigortası tekliflerini sunmak amacıyla hazırlanmış sistemimizde, aynı profile sahip olan diğer sağlık tarayıcılarının yaşadıklarını anlattıkları bir platform da görebilirsiniz.
Evet. Map2heal kişisel sağlık bilgilerinizi sizin kimlik bilgileriniz olmadan saklar ve siz izin vermediğiniz sürece üçüncü şahıs kurum ve kişilerle paylaşmaz.
Map2heal, doktorunuzla hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmanız için tasarlanmıştır. Bunun için geliştirdiğimiz dosya gönderim sistemi ve anlık mesajlaşma modülü ile doktorunuza gönderebileceğiniz Tomografi, MR, Anjiyo gibi verileri doktorunuzla paylaşarak online tetkik alabilirsiniz.
Bu modülü Map2heal’e ücretsiz üye olup sisteme giriş yaptıktan sonra, ekranın sağ tarafındaki panelden kontrol edebilirsiniz.
Evet, Map2heal, önce sağlık tarayıcılarının verilerini veya DICOM dosyalarını (Bilgisayarlı Tomografi, MR, Anjiyo vb.) anonimleştirir; sonra bir Amerikan standardı olan HIPAA HITECH teknolojisi ile doktorunuza ulaştırır. Burada veriler şifreli gönderilirken sadece sisteme kayıtlı bilgisayarlar veya mobil cihazlar tarafından açılabilir. Avrupa Birliğinin öngördüğü tıbbi verilerin sanal ortamda transferi normlarına göre uygun „End-to-End Security“ şifre algoritması ve „Three Way Handshake“ TCP protokolü sistemimize entegre edilmiş olup gönderilen tüm DICOM dosyaları (Bilgisayarlı Tomografi, MR, Anjiyo vb.) Amerikan ortak firmamız MedXT tarafından hazırlanan ve FDA onaylı bir DICOM Viewer tarafından görüntülenebilir.
Gönderdiğiniz tüm mesajlar, dünyanın neresinde olursanız olun, sağlık profesyonellerine anında ücretsiz olarak ulaştırılır. Map2heal, mesajlarınıza hemen dönüş yapılacağı garantisini veremez. İletişim kurduğunuz POI’ler uygun oldukları zaman gönüllü olarak mesajlarınıza geri dönüş sağlarlar.
Android ve iOS tabanlı işletim sistemlerinde desteklenen ücretsiz Map2heal Mobil Uygulamasını kullanarak yukarıda bahsi geçen tüm imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bu uygulama ile acil durumlarda size en yakın ve sizin dilinizi konuşan doktorla iletişim kurabilir; ambulans, polis, elçilik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
Örneğin; Map2heal Mobil Uygulaması acil bir sağlık durumunda yerinizi GPS sistemi üzerinden otomatik olarak belirleyerek size en yakın, sizin dilinizi konuşan ve acil destek hizmeti sunan Sağlık Profesyoneline yönlendirir. Böylece hayati bir tehlike anında zaman kaybetmeden kolayca profesyonel bir yardım almanıza yardımcı olur. Bu özelliği mobil uygulamamız içindeki temel ve gelişmiş Panik Düğmesi özelliklerini ayarlayarak kullanabilirsiniz.
Map2heal kullanıcısına ve kullanıcısının bulunduğu yere göre risk hesabı yapar. Bu özellik sayesinde herhangi bir sağlık sorununuz olduğunda size en uygun doktor listesini önceden çıkarabilir ve güvenliğiniz için size özel bir risk haritası oluşturabilir. Panik durumunda veya acil bir sağlık sorununuzda bulunduğunuz konumun sağlık profesyonellerine iletilmesini sağlar.
Map2heal hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menü çubuğunun sağ köşesindeki ikona tıkladıktan sonra hesap ayarlarına giriş yapabilir; hesabınızı dondurabilir ya da silebilirsiniz. Siz bu işlemi gerçekleştirirken Map2heal, geri bildirim almak için küçük bir memnuniyet anketi doldurmanızı isteyecektir.
Map2heal’a kayıt olduktan ve sisteme giriş yaptıktan sonra randevu talep etmek istediğiniz doktoru bulup profil sayfasındaki“randevu iste” butonuna basarak doktorunuza randevu için bir istek formu gönderebilirsiniz. Bundan sonraki süreçte doktorunuzun size geri dönüş yaparak randevu talebinizi onaylaması gerekir. Randevu talebinizin onaylanmaması veya cevapsız kalması halinde Map2heal’in bir sorumluluk kabul etmediğini, yalnızca talebinizi doktora ulaştırmak ile yükümlü olduğunu hatırlatırız. Ayrıca yurt dışındaki doktorlar için bu talebinizi siz kendi dilinizde yazmış olsanız bile, doktor kendi dilinde okuyabilecektir. Ancak randevu talebinizi gönderirken e-mail adresinizi ve/veya cep telefonu numaranızı yazmayı unutmayınız. Aksi taktirde talebiniz değerlendirilmeye alınmayacaktır.
Map2heal ekibi olarak sizlerin istek, öneri ve şikayetlerinize çok önem veriyoruz. Bize rahatlıkla ulaşabilmeniz için iletişim linkimize tıklayarak geri bildirim formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Bir doktor ya da sağlık kurumunun profilindeki gönderiler hakkında şikayette bulunmak için ise “şikayet et” butonuna basarak bize geri bildirimde bulunabilirsiniz. Map2heal ekibi olarak şikayet ettiğiniz konu ile ilgili çalışmalara en kısa sürede başlamaya gayret edeceğiz.