ŞEKER HASTALIĞI GÖZE VURUYOR


Lokman Hekim Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sadık Kavaklı, ‘’10 yıllık şeker hastası bir kişinin gözlerinin arkasında problemler yüzde 50 ihtimalle başlar’’ dedi. Kavaklı, şeker hastalarının yılda en az bir kere göz muayenesi yaptırmalarını önerdi.

Kavaklı, şeker hastalarına, "Gözünüzde hiçbir şikayetiniz olmasa bile her yıl mutlaka göz muayenesine giderek, göz arkanızın ne durumda olduğunu muayene ettiriniz" tavsiyesinde bulundu.

Çocuklarda görülen ve ‘Tip 1 Diyabet’ adı verilen diyabetin, ergenlikten önce göz problemi oluşturmadığını ve genellikle ergenlik sonrasında göz problemine yol açtığını belirten Kavaklı, bu çocuk hastaların 15-16 yaşından itibaren düzenli göz muayenelerinin yapılması gerektiğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Kavaklı, ‘Tip 2 Diyabet’ hastalarının rutin olarak her yıl damla damlatılarak, göz bebeği büyütülerek göz arkasının incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Kavaklı, "Göz arkasındaki problemler 10 yıllık şeker hastası olan bir kişide yüzde 50 ihtimalle başlamıştır. Ancak çoğunlukla çok hafif seyirli olduğu için herhangi bir tedaviye gerek görmeden takip altında bulundurmamız yeterlidir" dedi.

Lazer Tedavisi Ve Göz İçi İlaç Uygulaması, Başlıca İki Tedavi Şeklidir

"Kişinin görmesini bozmadan, görmede herhangi bir değişikliğe sebep olmadan birkaç yıl önce gözün arkasında tedavi edilmesi gereken bulgular ortaya çıkmaktadır" diyen Kavaklı şunları söyledi: "Diyabetik Retinopati tedavi gerektiğinde yıllardır lazer tedavisi yaparız. Bu tedavi yaklaşık 50 yıl süre içinde kullanılan bir tedavidir ve kişiye belirgin bir yan etkiye, kötü sonuca yol açmadan kullanılabilir.
Son yıllarda görmede azalma yapan göz arkası problemlerde göz içi ilaç uygulaması tüm dünyada ve ülkemiz göz hekimlerinde kabul görmüştür. Bu uygulama bir ay arayla bir kaç defa tekrarlanabilmektedir.
Diğer sistemik bulgularla birlikte şekerin gözdeki harabiyeti belirgin ilerlemiş ve belli seviyeleri geçmişse göz içi ameliyatları yapılmaktadır. Bu tedavi kullanışlı görmenin devam etmesi için son çare olarak yapılır.


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 42 more

Author's Posts

Do You Have Halitosis?

Bad breath and halitosis are very common oral health problems. Although Minty ca...

read more...

Plastic Surgery New Year Campaign

We care about your health and beauty

read more...

Why should we have a check up?

The goal of modern medicine is to ensure the health of people with the necessary...

read more...

New YearCampaign

Bariatric Surgery

read more...

​Can being overweight lead to medical problems?

Being overweight is linked to number o health problems such;

read more...

Related Articles

Ophthalmology and Surgery

Cataract Surgery, Cornea and External Diseases, Macular Degeneration, Glaucoma, ...

BARIATRIC SURGERY (OBESITY SURGERY)

Bariatric surgical procedures cause causing malabsorption of nutrients, or by a ...

ENDOCRINOLOGY

Endocrinology is the science concerned with diseases generally associated with h...

Get Rid of Far and Near Eyeglasses with Intraocular Lens

Multifocal lenses are the most intractable intraocular lenses of near and distan...