Bak Gördün Mü?


Bebeğinizin en önemli rutin muayenelerinden biri göz muayenesidir.

Çocuk doktorunuz, doğumu takip eden tüm kontrollerinde gözlerle ilgili şüpheli bir bulgu saptadığında sizi göz hekimine yönlendirecektir. Ancak bebeğiniz 1 yaşını tamamlamadan(6 ay-1 yaş arasında), çocuk kliniğindeki kontrolleri tümüyle normal bile olsa, onun göz hekimi tarafından da mutlaka görülmesini sağlamanız gerekir. Çünkü bebeğinizin gözlerinde bu yaşta var olabilecek ve görmesini bulanıklaştıran herhangi bir bozukluk(kapak düşüklüğü, kırma kusuru, şaşılık, ortam opasitesi ve gözün gören tabakası ile ilgili sorunlar), görmenin gelişimini engelleyerek ömür boyu net görememeye (göz tembelliği-ambliyopi) yol açabilir.

Ambliyojen faktörler olarak adlandırdığımız bu problemlerin ancak çok küçük bir bölümü çocuk doktorunuz tarafından saptanabilir; zamanında düzeltilmemeleri halinde tembellik kaçınılmazdır. Çocuk ne kadar bulanık görüyorsa, görmenin gelişimi o kadar çok engellenir. Bazı nadir hastalıklarda görmenin sağlıklı gelişimi için doğumu izleyen günler bile önemliyken(örneğin doğumsal kataraktlarda iyi bir görme ancak ilk 48 saatteki operasyonla sağlanabilir), büyük bölümünde tedavi için 1 yaş sonuna kadar zamanımız vardır. Prematür veya düşük doğum ağırlıklı bebekler, gözyaşı sistemi tıkanıklıklarına bağlı olabilecek tek taraflı yaşarmalar ve şaşılık, göz hekiminin bir an önce görmesini ve takibini gerektiren diğer önemli durumlardır.

Göz tembelliğini tedavi etmenin, tembelliği yaratan durumları tedavi etmekten her zaman daha güç olduğunu unutmayın ve çocuğunuz 1 yaşını doldurmadan bir göz hekimine getirin!

Randevu için 0312 292 99 00


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 31 more

Author's Posts

FACE REJUVENATION - Plastic and Reconstructive Surgery

Face is the region to which the interventions with aesthetic purposes are applie...

read more...

BODY CONTOURING - Plastic and Reconstructive Surgery

Breast Reduction (Reduction Mammaplasty), Breast Enlargement, Breast Prosthesis,...

read more...

CARE AND FOLLOW-UP OF A CHILD WITH DIARRHEA AND VOMITING

It is known that 4-5 million children lose their lives annually due to diarrhea,...

read more...

RHINOPLASTY: PLASTIC and RECONSTRUCTIVE SURGERY

In frontal and profile views of our faces, the most prominent organ is the nose....

read more...

​GYNECOLOGY and OBSTETRICS CLINIC

The Gynecology and Obstetrics Clinic within TOBB ETU Hospital which is the newes...

read more...

Related Articles