Ağrılarınıza Mahkum Değilsiniz…


​Neredeyse tüm ağrılarınızdan kurtulabilir, ağrılarınız nedeniyle zindan olan yaşantınızı ağrısız huzurlu bir hayata çevirebilirsiniz. Nasıl mı? Tabiî ki PROLOTERAPİ ile… Peki nedir bu Proloterapi ve ne işe yarar? Hadi gelin birkaç soru ile proloterapinin ne olduğunu ve ağrılarınızdan nasıl kurtulacağınızı anlamaya çalışalım.

1.Proloterapi nedir?

Vücudumuzda kemikleri birbirine bağlayan, esas yükü taşıyıp, kemiklerin ve eklemlerin stabilitesini sağlayan yapılara ligament ( bağ ) denir. Hareketlerimizi sağlayan kasların, kemiğe yapışma yerlerine ise tendon denir.

Ağrının sebebi olan hasar görmüş tendon, bağlar ve eklemlere uyarıcı bir solüsyonun yapılarak, o bölgede mikropsuz iltihap oluşturma ve bu şekilde hasarlı bölgelerin iyileşmesi esasına dayanan tedavi yöntemine ise proloterapi adı verilir. Kelime anlamı ise yenileme, eski haline getirme demektir.

2. Proloterapi nasıl oluyor da hasarlı tendon, bağ ve eklemleri iyileştiriyor?

İnsanoğlu yaklaşık 60 milyon yılı geçkindir kendisine erilen tamir mekanizmasını kullanarak birçok hastalığın üstesinden gelmektedir. Bu tamir mekanizmalarından birisi ise mikropsuz iltihaptır. Hasarlanan bölgeye gelen tamirci hücreler tarafından oluşturulan mikropsuz iltihap aslında vücudun kendisini iyileştirme, tamir etme sürecidir. Bu iyileşme süreci 3 dönemde meydana gelir. İnflamasyon adı verilen mikropsuz iltihabın oluşması 1. dönemdir. Granülasyon adı verilen 2. dönemde ise yeni, taze doku oluşumu gerçekleşir. 3. dönem ise Remodelizasyon adı verilen ham dokuların şekillendiği, yeni dokuların hasarlı dokuların yerine geçtiği dönemdir.

İnflamasyon dönemi; 1-3 gün, granülasyon dönemi 7-10 gün, remodelizasyon ise 1-3 yıl sürer. Tedavimizin esası bu 3 dönemdir. İlk 2 dönemde ağrıları iyice azalan hastalarımızın birkaç yıl sonrasında ise hiçbir şikayeti kalmamaktadır.

3. Proloterapide kullanılan solüsyonun özelliği nedir? Yan etkisi var mıdır?

Genelde bedenimize yabancı olmayan, hücrelerimize zarar vermeyecek doğal bir solüsyon olan şekerli serumu kullanırız. Bu serumları uygulayacağımız bölgeye göre hazırlarız. Amaç lokal mikropsuz iltihap oluşturmak ve bu iltihap vasıtasıyla hastanın kısa sürede iyileşmesini sağlamak. Unutmamak gerekir ki mikropsuz iltihap oluşturmak dikkat gerektirir. Aksi takdirde mikroplu iltihap vücutta istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Proloterapi kas-iskelet sistemi hastalıklarında önemli bir yeri olan tedavi yöntemidir. Kısaca tedavi ettiğimiz hastalıkları sıralayacak olursak; Baş ağrıları, boyun ağrıları, sırt ağrıları, bel ağrıları, boyun-bel fıtığı, omuz bağlarındaki yırtıklar, el bileğinde karpal tünel sendromu, el bileği kemikleri avasküler nekrozu, bel eğrilikleri, bel kaymaları, kalça ağrıları, kalça kireçlenmesi, femur başı aseptik nekrozu, kalça bağlarındaki yırtıklar, pubis ( futbolcu kasığı ), menisküs yırtıkları, ön – arka çapraz bağ tam olmayan yırtıkları, diz kireçlenmesi, dizde ödem, dizde sıvı azalması, bacak ağrıları, diz kapağı ağrıları, diz kapağı çıkmaları, patella kemiğindeki kıkırdak erimesi, ayak bileği ağrıları, stres kırık ağrıları, ayak bileği kemikleri avasküler nekrozu, ayak başparmak çıkıntıları ( hallux valgus ), kırık sonrası geçmeyen ağrılar vs…

Proloterapi uygulamalarında başarının sırrı; verilen solüsyondan çok nereye yapıldığı ile ilgilidir. Yapan elin tecrübesi ve eğitimi tedavinin başarısında önemlidir. Yapılan ortamın steril olması, hastanın takip edilmesi başarıda diğer önemli faktörlerdir.

5. Proloterapi sonrası hastanın yapması gerekenler nelerdir?

Proloterapi uygulamış olduğumuz hastalar ilk seans sonrası ilk 24 saat kısa süreli soğuk uygulamalar yapmalı. Ardından 3 gün süresince günde 3-4 defa 15 dakikalık sürelerle enjeksiyon yapılan bölgelere sıcak su uygulanmalıdır. 4. Gün hastamız yavaş yavaş germe egzersizlerine başlamalı, 10. Gün sonunda ise egzersiz sayısını arttırarak günlük faaliyetlerine devam etmelidir. Hastalarımıza iltihap önlemeyecek yapıda olan ağrı kesiciler veririz ki iyileşme süreci sekteye uğramasın.

6. Proloterapi kaç seans gerekir?

Proloterapi seans aralıkları ve seans sayısı kişiden kişiye değişir. Proloterapi seanslarını etkileyen en önemli faktörler hastanın yaşı, ek hastalıkları, aktif olup olmaması, verilen egzersizleri yerine getirip getirmemesi, bağlardaki, tendonlardaki ve eklemlerdeki hasarın miktarı ve süresidir.

7. Proloterapi uygulamaları yalnızca ağrılar başlayınca mı uygulanır?

Başvuran hastaların çoğu hastalıklarının ileri aşamasında gelmektedirler. Halbuki ağrıların ilk başladığı dönemde gelseler kısa sürede sağlıklarına kavuştukları gibi ameliyatlık pozisyona da gelmeyeceklerdir. Proloterapi uygulamaları koruyucu amaçla da uygulanabilmektedir. Özellikle sporcularımıza sezon öncesi yapacağımız 1-2 seans proloterapi sezon boyunca sakatlanmalarının önüne geçmektedir.

Evet değerli okurlar, umarım bu 7 soru ile PROLOTERAPİ’nin özü ve etki mekanizması hakkında yeterli bilgiye ulaşmışsınızdır

Ağrısız bir yaşam sürmeniz dileklerimle…


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 42 more

Author's Posts

Health From Ozone

Ozone is a chemical gas consisting of oxygen components. Ozone is similar to oxy...

read more...

Obesity and Surgical Treatment

Obesity is a such a disease that, characterized by creating a serious increase o...

read more...

Do You Have Halitosis?

Bad breath and halitosis are very common oral health problems. Although Minty ca...

read more...

Best Check Up With Cheapest Price

We need to check-up regularly to protect our health and to be able to detect th...

read more...

New YearCampaign

Bariatric Surgery

read more...

Related Articles