Kök Hücre Tedavisi


PRP (Platalet Rich Plasma), trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmanın cilt gençleştirme ve yara iyileşmesinin hızlandırılması amacıyla kullanılmasını esas alan tedavi yöntemidir. Son yıllarda geliştirilmiş bu yöntemde kişinin kendi kanı alınarak özel tüplerde santrifüj edilir. Ayrılan plazma farklı tekniklerle tedavi edilmesi hedeflenen alana enjekte edilir.
Source Url: http://www.entokbb.com/k%C3%B6k-h%C3%BCcre-tedavisi.html

Kanda bulunan trombositler kanamanın durdurulmasında ve yara iyileşmesinde rol alırlar. Trombositten zengin plazmada bulunan milyonlarca trombosit daha fazla kök hücre çeker ve bu şekilde daha fazla büyüme faktörü açığa çıkar. Büyüme faktörleri de yeni kollajen oluşumunu sağlayarak cildi yeniler ve tamir eder.

PRP, lazer ve peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını ve iyileşmesini sağlamak, iç ve dış etkenler nedeniyle yaşlanmaya başlayan derinin esneklik, canlılık ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak, yara, çatlak ve deri bütünlüğünün zarar gördüğü durumların tedavisini hızlandırmak, saç dökülmesinde tek başına veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlar için de başarıyla uygulanmaktadır.

PRP ile elde edilen serum tamamen kişinin kendisine ait olduğu için, alerji ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz. Ayrıca kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve bu işlem için üretilmiş özel kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır ve bu nedenlerle bu uygulama güvenilir olarak kabul edilebilir.

Etkin bir yanıtın alınması için uygulama 3 hafta aralıklarla en az 3 kez yapılmalıdır. Daha sonra her 6-12 ayda bir uygulama yapılması etkinliğin korunmasını sağlar. PRP ’nin en büyük avantajı sağlanan gençleştirici etkinin sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha geniş bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Deriyi doğal bir biçimde canlandırır ve yapılandırır.


Comments

Loading...

Author

Reconstructive Plastic Surgery and 5 more

Author's Posts

Acne

Experts of Dermatology say acne develops when hormonal shifts (like the kind tha...

read more...

Blepharoplasty (Eyelid Surgery)

With advancing age and the effect of gravity , loosen, excess and sagging skin i...

read more...

Otology-Neurotology

Ear care, or otology, specifically treats the structure and function of the ear....

read more...

Prominent Ear Correction With Sutures

Prominent ear is an aesthetic problem and it does not cause any hearing problems...

read more...

Otoplasty

Otoplasty (also known as cosmetic ear surgery) is a procedure to change the sha...

read more...

Related Articles