Klasik yağlanma bölgesi!


Bel ve göbek çevresini sadece diyet bu bölgeyi eritir mi?

Bel ve göbek bölgesinin incelmesine yardımcı olduğu iddia edilen birçok diyet var. Bu diyetlere göre; bazı besinleri yediğinizde veya bazı besinleri özellikle yemekten kaçındığınızda göbek bölgesindeki yağları erittiği ve bel bölgesini incelttiği iddia edilmektedir. Bu diyetler özellikle menopoz dönemindeki kadınları hedef kitlesi olarak seçmektedir. Düz bir karna ve ince bir bele sahip olmak doğru besinleri tüketmek kadar kolay olabilir mi?

Aslında göbek bölgesinin yağlanmasına sebep olan özellikle bir besin yoktur. Vücuda alınan besinler enerji olarak kullanılır. Vücuda gerekenden fazla alınan enerji vücutta enerji olarak kullanılmayıp yağ olarak depolanır. Bu fazladan alınan enerji herhangi bir besinden kaynaklanabilir.

Günlük alınan enerjinin fazla olması yağ kütlesinin artmasına sebep olur. Artan yağ kütlesi genetiğin de etkisiyle vücudun herhangi bir yerinde birikebilir. Menopoz dönemi de yağ birikmesini etkiler, biz yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar, bunun anlamı besinlerden alınan enerjinin vücutta daha yavaş bir şekilde kullanılmasıdır. Kadınlarda menopoz yaşına yaklaştıkça metabolizma hızı düşüşe geçme eğiliminde olur. Metabolizma hızındaki düşüşe bağlı olarak yapılan fiziksel aktivite de azalır. Bu da ağırlık kazanımı için mükemmel bir reçetedir.

Bel ve göbek bölgesini inceltmek için 4 adım:

Kalori alımını gözlemleyin: Çok fazla miktarda yüksek kalorili yiyecek tüketmek ihtiyacınız olandan daha fazla kalori almanızı sağlayabilir. Vücuttaki yağ birikimi özellikle de bel ve göbek bölgesindeki yağ birikimi ihtiyacımız olan enerjiden daha fazla enerji almamızın bir sonucudur.

Porsiyon büyüklüğünü gözlemleyin: Hiçbir besin limitsiz tüketilebilir değildir ancak porsiyon büyüklüğünün ve ne sıklıkla tükettiğimizin önemi büyüktür. Özellikle menopoz evresinde metabolizma hızımız düştüğünde her öğünde daha az kalori alarak ağırlık kazanımını kontrol altında tutabiliriz.

Doğru türde yağ tüketin: Kırmızı et, tereyağ, kaymak, krema gibi besinlerin tüketimini azaltarak doymuş yağ miktarını %10 azaltmamız gerekmektedir. Balık, zeytinyağı, avakado, ceviz LDL (düşük dansiteli lipoprotein) kolesterol düzeyinin düşürülmesini sağlayan yağ türleridir.

Düzenli egzersiz yapın: Egzersiz, daha fazla enerji kullanmamızı ve birikmiş yağı yakmamızı sağlar. Metabolizmanın yavaşlamasıyla ağırlık kazanımı artan kadınlar daha fazla egzersiz yaparak kilo kontrolünü sağlayabilirler.

Sağlıklı ve dengeli planlanmış bir diyet ve egzersiz ile beraber düz bir göbek ve ince bir bele sahip olmak mümkün.


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 52 more

Author's Posts

Childhood Hearing Loss

Information About Early Detection(Diagnosis) of ChildHood Hearing Loss

read more...

Related Articles

Organ Donation Saves Lives!

The technological developments in the world have been successfully applied in me...

SURGERY FOR DIABETES

Someone in the world dies from complications associated with diabetes. Approxima...

Healthy nutrition advices in the winter months

Sufficient and balanced nutrition at every period of life is crucial to protect ...

BARIATRIC SURGERY (OBESITY SURGERY)

Bariatric surgical procedures cause causing malabsorption of nutrients, or by a ...