Karpal Tünel Sendromu


Median sinirin el bileğinde sıkışması sonucu normal görevlerini yerine getirememesidir.

Sıkışma el bileği kanalında basınç artışı sonucu ortaya çıkar. Kanalda parmaklara ait ve hareketi sağlayan kirişlerin yanında Median sinir de mevcuttur. Sinir dokusu basınç artışına karşı hassas olup basınç belirli bir seviyeye ulaştığında sinir elektriksel iletimini durdurur. Bu kendini parmaklarda uyuşma ve ileri dönemde kas gücünde azalma ile kendini gösterir.

Median Sinirin sıkışması elde başparmak, işaret, orta parmakların tamamı ve yüzük parmağın yarısında uyuşukluk ile kendini göstermeye başlar. Uyuşukluk ilk başta el bileğinin bükülü olarak kullanımına bağlı durumlarda yani gazete okurken, telefon ile konuşurken ve benzeri durumlarda ortaya çıkar. Zamanla elde gece uyandıran uyuşukluk ile rahatsızlık günlük yaşamı belirgin etkileyecek hale gelir.Tedavinin zamanında yapılmaması sonucu uyuşukluğun kalıcı hale gelmesi ile el tuttuğu objeleri tanımakta zorlanır. Başparmak kas gruplarının etkilenmesi ile sakarlık olarak tanımlanabilecek elden bazı eşyaların düşürülmesi şeklinde şikayetler de ortaya çıkabilir.Tedavinin ana fikri median sinir üzerindeki basıncı azaltmaktır. Karpal tünel içi basıncın azaltılması erken dönemde el bileğinin 0 derece yani nötral açıda dışarıdan uygulanacak bir atel ile hareketsiz bırakılması ile sağlanabilir. Buna ek olarak bölgedeki sıvı birikimini azaltmak için parmak tendonlarının karpal tünel içinde hareketini sağlayacak kaydırma egzersizleri başlanır. Kişinin elini aşırı kullanımı söz konusu ise günlük kullanım dışında kısıtlama getirilir. Şikayetlerin şiddetine göre tedaviye erken dönemde tünel içi steroid enjeksiyonu da eklenebilir. Yapılan bu koruyucu tedavi ile kişide uzun bir süre rahatlık sağlanabilir, karpal tünel şikayetleri geriler ve bazı kişilerde tamamen kaybolabilir de. Fakat hastaların bir kısmında bu yapılanlar yetersiz kalabilir ve cerrahi çözüm gerekli hale gelir. Cerrahide amaç Median sinir üzerindeki karpal bağın kesilmesi ile tünel içi basıncın azaltılmasıdır. Bu bağın kesilmesi için açık veya kapalı yöntemlerden biri tercih edilebilir.Seçilen cerrahi yöntem hastanın ihtiyaçlarına ve cerrahın alışkanlıklarına bağlı olarak değişse de sonuçları yönü ile birbirlerine mutlak üstünlük göstermezler. Median sinirin el bileğinde sıkışması sonucu normal görevlerini yerine getirememesidir.


Cerrahide amaç Median Sinir üzerindeki karpal bağın kesilmesi ile tünel içi basıncın azaltılmasıdır. Bu bağın kesilmesi için açık veya kapalı yöntemlerden biri tercih edilebilir. Seçilen cerrahi yöntem hastanın ihtiyaçlarına ve cerrahın alışkanlıklarına bağlı olarak değişse de sonuçları yönü ile birbirlerine mutlak üstünlük göstermezler.


Yorumlar

Yükleniyor...

Yazar

Ortopedi ve Travmatoloji ve 2 daha

Yazarın Yazıları

​Replantasyon

Replantasyon kelime anlamı olarak; tam olarak ampute olmuş vücut parçasının tekr...

devamını oku...

Elde Doğumsal Şekil Bozuklukları

Doğumla gelen üst ekstremite anomalileri için ilk birkaç ay içinde bu konuda uzm...

devamını oku...

El Yaralanmaları

Beynimizde olup bitenin üretime yönelik dışa açılımı olan ellerimiz; doğal olara...

devamını oku...

Ganglion

​Ganglion Kist (Higroma) Kapsül ile çevrili ve içi akışkanlığı yoğun bir sıvı il...

devamını oku...

Dequarvain Hastalığı

​Ön koldan başparmağa uzanan uzun abduktor ve kısa ekstansor kasların tendonları...

devamını oku...

İlgili Makaleler

Lazerle Saç Gençleştirme ve Lazer Destekli Saç Ekimi

Düşük doz enerji kullanan ve bir soğuk lazer olan “Revage 670” Diyot lazeri klin...

2016’nın Estetik Trendleri

​Yeni yılda herkesin bir hayali var. Yeni bir iş, yeni bir ev, yeni bir görünüm....

Burun Estetiği

​Burun estetiği (ya da rinoplasti-nazoplasti) Türkiye'de en sık yapılan estetik ...

3D Vectra Teknolojisi

Burun Estetiği Sonrası Sonucu Gösteren 3D Vectra Teknolojisi ENTO’da!

Botoks

Botoks, ‘Clostrudium Botulinum’ adlı bakteriden elde edilen tıbbi bir ila...