Endodonti (Kanal Tedavisi)


Geniş çürüğe sahip veya büyük dolgu olan dişlerde başlayan ağrı, ilk başlarda geçici olsa da zaman geçtikçe sürekli keskin ve zonklayıcı bir hal alır; hatta etkilenmiş bölgedeki tüm dişlerde şiddetli bir ağrı olarak hissedilebilir. Bazen de herhangi bir ağrı yokken rutin bir radyografi kontrolünde kronik bir apse oluşumu tespit edilir.

Pulpa, diş yapısı içinde lokalize olan yumuşak bir dokudur. Sinir, kan ve lenf dokusu içerir. Diş kökündeki ince tüp benzeri kanallar içinde ve diş kronundaki pulpa odası içinde yer almaktadır.Çürük, beyaz noktacık bir lezyon şeklinde başlar (A), mineye geçer (B), dentine ilerler (C), pulpayı etkiler (D), pulpa içine girer (E) ve çene kemiğinde apse formasyonu ile sonuçlanır. Pulpa hastalandığında veya yaralandığında kendini yenileyemez ise enfekte hale gelir. Tedavi edilmeyen pulpa ölür ve pü (iltihap) kök ucunda organize olur. Kök ucunda komşu kemik dokusunun yok olması anlamına gelen apse gelişebilir. Endodontik tedavi ile hastalıklı pulpa dokusu uzaklaştırılarak enfeksiyonun dokularda neden olduğu hasarın vücut savunma sistemince iyileştirilmesine olanak sağlanır.

Endodontik tedavi, günümüzde en az seansta bitirilme prensibi ile yapılmaktadır.

Dişin tedavisi aşağıdaki basamakları içerir.

  • Lokal anestezi uygulanır. Böylece işlem esnasında ağrı duyulmaz.
  • Dişin çiğneyici yüzeyinden pulpa odası içine doğru bir giriş yolu oluşturulur.
  • Pulpa odasındaki pulpa uzaklaştırılır, kök kanalları temizlenir, genişletilir ve sonradan yapılacak kanal dolgusu için uygun ve doğru bir form oluşturulur.
  • Eğer tedavinin tek değil iki veya daha fazla seans sürmesine karar verilirse seanslar arasında diş içindeki girişe geçici bir dolgu yerleştirilir. Bu durumda tedavi edilen diş bölgesinde birkaç gün rahatsızlık duyulabilir. Bazen ağrı daha fazla olabilir ve randevu günü gelmeden pansuman yapmak gerekebilir.
  • Son seans esnasında ise geçici dolgu kaldırılır ve kök kanalları doldurulur. Kök ucunda tam ve sıkı bir tıkanma sağlanmalıdır.
  • Tedavinin tamamlanmasını takiben dişin restore edilmesi gerekir. Diş dokusunun kayıp miktarına bağlı olarak restorasyon seçeneği dolgu veya kaplama (kron) olarak tespit edilir. Bazen yapısal destek sağlamak için kökün içine bir dayanak (post) yerleştirilmesi uygun olur.

Yorumlar

Yükleniyor...

Yazar

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ve 2 daha

Yazarın Yazıları

​Diyabet ve Ağız Sağlığı

Kontrol altında olmayan şeker hastalarının kan seviyelerindeki artmış glikoz mik...

devamını oku...

​20 Yaş Diş Çekimi

Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleridir. Gene...

devamını oku...

İlgili Makaleler

Diş Beyazlatma Sağlıklı mıdır ? Pratik Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?

Diş beyazlatma uygulaması, konsantrasyon uygulamalarında hiçbir zararı yoktur. Y...

Diş Eti Kanaması

Sağlıklı dişetinin iltihaplı dişetine dönüşmesi, dişeti kanaması ‘nın başlaması ...

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Diş implantlarının birçok çeşidi vardır. Fakat günümüzde en yaygın olarak kullan...

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Konuları; Estetik Gülüş , Porselen Laminalar, Bonding Uygu...