Deterjan ve Sabunlardaki Zehirli Madde


Uzmanlık Alanları: Genel Cerrahi, Onkoloji, Cerrahi Onkoloji
İlgili Patolojiler: beyin tümörü, böbrek tümörü
Triclosan'ın çok sayıda antibakteriyel etkileri olduğundan birçok el dezenfektanlarına ve deterjanlara eklenmektedir.Yakın zamanda yapılan çalışmalar bu maddenin karaciğer kanserini tetiklediğini göstermiştir.Bu yüzden birçok hastane çalışanı risk altındadır.

1972 yılında marketlere girip, hastanelerde el dezenfektan solusyonu olarak kullanılmaya başlanan triclosan zararlı etkılerı ortaya cıkmasından dolayı 1998'e kadar kullanıldı. Buna rağmen son yirmi yıldır günlük kullanılan birçok üründe artan bi şekilde yer aldı. Triclosan kozmetikte,diş macunlarında,ev temizleyicilerde, deterjanlarda ve mutfak ürünlerinde fazlaca bulunmaktadır. Bu sentetik madde gönüllü deneklerin kanında, idrarında ve hatta anne sütünde saptanmıştır.

Yüz temizleyicilerinde ki Triclosan'ın insan burnunda ki patojenik bakterilerin artması için bir yol oluşturduğu düşünülmektedir. Cerrahi vakalarında ve zayıf immun sistemde bu enfeksiyon oranının arttırmaktadır. Laboratuvar deneylerinde triclosan meme kanser hücrelerinin büyümesini tetiklemektedir (1). Hayvan deneylerinde de triclosan kas ve hormon sisteminin fonksiyonuna etki ettiği görülmüştür.

Yakın zamanda fareler üzerinde yapılan bir çalışmada uzun süreli temas sonrasında triclosanın karaciğere zarar verdiği ve sonrasında karaciğer kanserinin ortaya çıkmasını hızlandırdığını göstermiştir. Triclosan'ın karaciğere nasıl etki ettiğini göstermek için araştırmacılar genç fareleri 8 ay boyunca triclosan içeren gıda ile kontrol hayvanları ise aynı fakat triclosansız diyet ile beslemişler. Araştırmacılar fareleri incelediğinde triclosanlı diyet ile beslenen fareler anormal büyüklermiş. Hücresel seviyede bakıldığında karaciğer hücrelerinin bölünmesini hızlandıran genlerin aktif olduğunu saptamışlar. Bunun da sonuçta karaciğer fibrozisi ile sonuçlandığını yazmışlar.

8on7ox.jpg

Bunu insanoğluna çevirdiğimizde deneyde ki triclosanın benzer dozlarının kg başına 0,05mg olması gerekir. Bu da triclosanın yüzde 0,3 'ünü kapsayan diş macununun bir gramı ile ilişkilidir. Bu yüzden bu hayvan sonuçları direk insanoğluna çevrilemez fakat uzun süreli çalışmalar konuya daha açıklık getirecektir. Suya karışan triclosan, meti-triclosan'a dönüşmekte ve bunun da yarılanma süreci daha uzun olarak göze çarpmaktadır. Alman Toplum Risk Belirleme Ensitüsü tarafından yapılan araştırmalarda metil-triclosan maddesinin çevre sularından canlılara aktarıldığı tespit edilmiştir. ABD'deki çevre mühendislerinin verilerine göre de Amerikan nehirlerinde saptanan 7 kritik maddeden birisi metil-triclosandir.

Her ne kadar insan vücudu içerisinde triclosan çabuk yıkılıyorsa da, Arizona State Üniversitesinde yapılan bir araştırmada anneden fetüse geçtiğini kanıtlanmıştır. Hamile kadınların idrarında tespit edildiği gibi, aynı zamanda %50 kordon kanında da saptanmıştır (4).

Doktorlar ve Hemşireler risk altında

Hastane ortamında sağlık çalışanları günlük hayatlarında triclosan ile oldukça sık kontakt halindedirler. Bir bilimsel çalışmaya göre, %0,3 lük triclosan içeren desenfeksiyon solüsyonları ile ellerini yıkayan sağlık personeli ile, normal sabun kullananlarınkine göre idrarlarında kat kat fazla triclosan tespit edilmiştir.

Triclosan 2012 den beri Avrupada besinlere karışma potansiyeli saptanan alanlarda yasaklanmıştır. Alman-Çek bilim adamları çevre için, Avrupadaki en problemli 6 maddeden biri olarak ilan etmişlerdir. Gerek Alman Risk Belirleme Ensitütüsü (BfR), gerekse American FDA (Federal Drug Administration) triclosan'ın riskleri hakkında tekrar tekrar bildirimlerde bulunmuşlardır

Kaynaklar :

1) Progression of Breast Cancer Cells Was Enhanced by Endocrine-Disrupting Chemicals, Triclosan and Octylphenol, via an Estrogen Receptor-Dependent Signaling Pathway in Cellular and Mouse Xenograft Models. Chem. Res. Toxicol., 2014, 27 (5), pp 834–842 (http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/tx5000156)

2) Triclosan impairs excitation–contraction coupling and Ca2+dynamics in striated muscle. PNAS August 28, 2012 ; 109 : 35 ; 14158-14163 (http://www.pnas.org/content/109/35/14158.long)

3) Short-term in vivo exposure to the water contaminant triclosan: Evidence for disruption of thyroxine. Environmental Toxicology and Pharmacology, Volume 24, Issue 2 ;Sept 2007, Pages 194–197 (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1382668907000683)

4) Pregnant women and fetuses exposed to antibacterial compounds face potential health risks. American Chemical Society, August 2014 (http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2014/august/pregnant-women-and-fetuses-exposed-to-antibacterial-compounds-face-potential-health-risks.html)

5) Metabolization of the Bacteriostatic Agent Triclosan in Edible Plants and its Consequences for Plant Uptake Assessment. Environmental Science & Tech 2012, 46 (19) pp 10797-10804 (http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/es3028378)


Yorumlar

Yükleniyor...

Yazar

Ortopedi ve Travmatoloji ve 40 daha

Yazarın Yazıları

Cinsel İlişkinin Sağlığa Yedi Faydası

Sağlıklı bir ilişki ve hareketli cinsel yaşamın ne kadar mutluluk verdiği hepimi...

devamını oku...

Kuru Üzüm Suyuyla Dört Günde Karaciğer Temizliği

Kuru üzüm suyunun sağlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Özellikle s...

devamını oku...

Teriniz Size Ne Anlatıyor?

Terlemek bedenin kendini soğutma mekanizmasıdır. Sıcak günlerde cildin altındaki...

devamını oku...

Sigarayı Bıraktıran Altı Tavsiye

Sigaranın zararları artık herkes tarafından tüm detaylarıyla biliniyor. Paketler...

devamını oku...

Manisalı Morrison ve Şinasi Hastanesi

Halen Manisa da hizmet veren Şinasi Morris Hastanesi'nin hikayesi nedir ? Bu çoc...

devamını oku...

İlgili Makaleler

Yüksek Tansiyona Yol Açan Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat

​Feokromositoma böbrek üstü bezi iç kısmından köken alan tümörlerdir. Feokromosi...

OBEZİTE CERRAHİSİ

Obezitenin öncelikli tedavisi egzersiz ve diyettir. Ancak kilo vermek kolay olma...

GRİP, NEZLE VE SOĞUK ALGINLIĞI

​Sonbahar ve kış aylarında en sık rastlanılan rahatsızlıklardır ve bazen ciddi h...

Pankreas

Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organ...