Dermal Dolgu Uygulamaları


Genel sağlık durumu uygun, kanama zamanına etkili ilaç kullanmayan her hastada dermal dolgular güvenle kullanılabilir. Uygulama sonrası sonuçlar hemen gözlenir.

Enjekte edilebilen dolgu materyallari ince dudaklar, yüzdeki kırışıklıklar ve hacim kayıplarının cerrahi dışı tedavisinde sıklıkla kullanılırlar.

Yaşlandıkça deri altındaki dokularda hacim kayıpları yaşanır, kaslar deri yüzeyine daha yakın çalışırlar. Bu nedenle mimik çizgileri ve kaz ayakları daha belirgin hale gelirler. Yaş, yaşam koşulları, kalıtım, güneş ve çevresel şartlar nedeniyle yaşlanmanın erken evresindeki bulgular, kırışıklıklar, silikleşen konturlar, hacim kayıpları dermal dolgularla başarıyla tedavi edilirler.

Dolgular ile hiçbir zaman cerrahi kadar net ve radikal değişimler elde edilemez fakat cerrahi için zamanlamanın erken olduğu veya genel sağlık durumu müsait olmayan hastalarda iyi bir seçenektir.

Dolgular klinik şartlarında rahatlıkla uygulanabilirler. Nadiren anestezi ihtiyacı olur. Soğuk uygulama veya krem formundaki anesteziklerle konforlu bir şekilde uygulama mümkündür. Ağrı eşiği düşük hastalarda lokal anestezi altında uygulama yapılabilir. Bir iyileşme dönemi yoktur. Hemen sonrasında günlük aktiviteye dönüş yapılabilir. En sık görülen yan etkiler arasında hafif bir ödem, kızarıklık, dolgunluk hissi, nadiren morarma sayılabilir. Soğuk uygulaması ile iyi sonuçlar alınır. Birkaç gün içinde bu bulgular kaybolur.

Genel sağlık durumu uygun, kanama zamanına etkili ilaç kullanmayan her hastada dermal dolgular güvenle kullanılabilir. Uygulama sonrası sonuçlar hemen gözlenir.

Kimyasal içerik, etki süreleri ve yumuşaklıklarına göre birçok farklı dolgu çeşidi mevcuttur.

Hyaluronik asit içeren dolgular pratikte en sık kullanılan ürünlerdir. Bunun en geçerli nedeni biyo-uyumluluğunun ve güvenliğinin çok yüksek oluşudur. Her canlı bünyede hyaluronik asit bulunur. Vücudumuzda yüksek miktarlarda bağ dokusunda aynı zamanda kıkırdak dokuda, eklem sıvılarında ve deride bulunmaktadır.

Hyaluronik asit pratikte en çok deprese akne skarlarında, yanaktaki hacim kayıplarında, belirgin kaz ayaklarının tedavisinde, belirgin ve derin gülme çizgilerinde (burun kenarından, ağız kenarına uzanan doğal oluklar), kaş çatma ile oluşan kırışıklıklarda, marionette çizgileri (ağız kenarından çeneye uzanan), dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve hacim ihtiyaçlarında, sigara çizgileri (üst dudakta dikey uzanan) ve derin alın çizgilerinde kullanılır.

Etki süresi ortalama 12-18 ay kadar sürer. Tedavinin etkinliği ve devamlılığı açısından tekrarlanması esastır. Dolgu maddesi enjeksiyonları uygulamaları ile sıklıkla kombine edilir ve daha efektif sonuçlar alınır.


Comments

Loading...

Author

Reconstructive Plastic Surgery and 5 more

Author's Posts

​Can I See How My Nose Will Look Before The Rhinoplasty?

With the help of photoshop and 3D renderings, the patient can have an overall id...

read more...

Medical Skin Care

Skin cleaning and maintenance by the therapist is called Medical Skin Care. Skin...

read more...

​Breast Reconstruction

It is the process of reconstruction of the breast after the mastectomy operation...

read more...

Liposuction

The number of fat cells in the adult human body is constant. After puberty the n...

read more...

Blepharoplasty (Eyelid Surgery)

With advancing age and the effect of gravity , loosen, excess and sagging skin i...

read more...

Related Articles

PALMAR AND AXILLER HYPERHYDROSIS: SWEATING DISORDER (ENDOSCOPIC THORACIC SYMPATHECTOMY)

Hyperhydrosis is excessive sweating, which occurs in all environments including...

LASER TREATMENT OF DERMATOLOGICAL DISASES

Many skin diseases and aesthetic laser therapy is effective today.

​Face Aesthetics

Facial improving surgery adjusts and reshapes the everyday arrangements of the f...

DERMATOLOGY

Dermatalogical disorders and treatment (Dermatotherapy) Cosmetic dermatology (L...

PLASTIC SURGERY

PLASTIC SURGERY AND RECONSTRUCTION