Akrep zehiri kanser hücrelerini öldürüyor


Akrep zehirindeki proteinler ve peptidler solid tümörlere karşı potensiyel bir silah! Alternatif Tıpçılar aslında yıllardır anlatır ve uyguluyorlar idi, şimdi zehir nano parçacıklarına yerleştirilip, artık modern tıpta da kanser tedavisinde kullanılıyor.
Source Url: http://news.doccheck.com/de/70965/toxine-skorpion-toetet-krebs/?utm_source=www.doccheck.com&utm_medium=web&utm_campaign=DC%2BSearch

Arıların, Yılanların veya Akreplerin zehirleri, kanser hücrelerinin büyümesini engelleme amaçlı kullanılabilmekte. Bu zehirlerin bir ortak yönü var : içerdikleri protein ve peptidler izole edildiklerinde kanser hücrelerine yapışabiliyor. Sadece yapışmaları bile, kanser hücrelerinin hızlı çoğalmasını bloke edebildiğini, yayılmasını engelleyebildiğini Illiniois Üniversitesi (Chicago, ABD) bilim adamları ispatlamışlar. Zehirin basit bir şekilde enjeksiyonu ölüme sebebiyet verdiği halde, bu zehirden üretilen partiküllerin belli bir oranda direkt kanser hücreleri üzerinde seçici olduğu gösterilmiştir.

American Chemical Society'nin, Ağustos 2014 de San Francisco'da yapılan toplantısında, akrep gibi hayvanların zehirlerinden üretilen peptidlerin nano partiküller ile direkt kanser hücrelerine taşınmasını sağlandığı tartışıldı. Böylelikle toxinler vücut savunma sisteminden etkilenmeden hedeflerine ulaşıyorlar. Öncelikle bilim adamları bilgisayar modelleme yöntemleri ile nano parçacıklarına , bu zehirleri paketleme işine koyulmuşlar : sonuç %100 başarı ! Daha sonra arıların zehiri ile çalışılmış. Burada Mellitin denilen ve kanser hücrelerine direkt etki gösteren bir yapı keşfedilmiş. Arılar bunu çok az ürettiklerinden, artık Mellitin sentetik olarak hazırlanmakta.

Nano Parçacıklarını „DumDum“ kurşunu olarak kullanma

Bir sonraki aşamada bilim adamları Mellitin'i nano parçacıklarının içine sokmayı başarıyor. „Peptid Toxin'i nano parçacıkların içine öyle güzel yerleştiriyoruz ki, kana enjekte edildiklerinde dağılmıyor ve yan etki göstermiyorlar“ diye açıklama yapan çalışma yürütücüsü Dr. Dipanjan Pan. Bu nano parçacıkları sadece kanser hücrelerinin reseptörlerine uygun bir şekilde hazırlanmış ve bunlara affinitesi (yapışkanlığı) var, böylelikle tam hedef hücrelere taşıma imkanı yaratıyor (1). Hücre kültürlerinde Meme Kanser hücrelerinde ve Melanom hücrelerinde oldukça iyi sonuçlar veriyor. Hayvan deneyleri bir sonraki aşama olacak.

Akrep zehiri gittikçe bilim adamlarının ilgisini çekiyor. Yüzyıllar boyu aslında alternatif tıpta iyileştirici ve ağrı kesici etkisi biliniyor. İlk bakışta ölümcül bir zehir gibi algılanmasına rağmen, kontrollü bir biçimde kullanıldığında kanser hücrelerini seçici özelliğinden ve onları yok etmesinden dolayı modern tıp tedavisinde artık kabul edilen bir yere ulaşıyor. Dr. Pan ve arkadaşları sarı Akrep'in (Brazilya) zehirinden üretilen bir toksik peptidi nano parçacıklarına sıkıştırarak 10 kat daha fazla etkili hale getirebilmişler. Böyle bir paketleme sadece kanser hücrelerini gören birer bomba haline geliyor, bir faydalı özelliği de kan-beyin bariyerini geçebilmeleri...

Dünya bu konuda neleri biliyor ?

Küba'da devlete bağlı bir ilaç firması olarak bilinen Labiofam, 2000'li yılların başından beri bir ilaç ile ününü duyurdu. Ülkelerindeki mavi akrep'in zehirinden ürettikleri ilacın Prostat Kanserine ve Beyin tümörlerine iyi geldiği anlaşıldıktan sonra, bu ilaca hücum nedeni ile tükenme durumuna gelinmiş oldu. „Euro News“ haber ajansının bildirimlerine göre, Labiofam firmasının akrep çiftliklerinde ayda 1 litre zehir üretilmekte olup, bununla yaklaşık 100.000 porsiyon homeopatik ilaç üretilmekte. Bu ilaç birçok latin amerika ülkesinde ve Çin'de kullanıma açık.

Büyük Ticaret

Akrep zehiri ticareti tüm dünyada oldukça ilgi görmeye başladı. Örneğin Pakistan'da siyah akrepler 50.000 Dolardan alıcı bulmaya başlamış bile (Al Jazeera raporlarına göre). 2007'de Wall Street Journal bir galon Akrep zehiri için yaklaşık 39 Milyon Amerikan Doları ödendiğini yazmış idi. Hayvanları Koruma Derneği, akreplerin çok yakında neslinin tükenebileceği korkusunda.

Modern Tıpta ilk çalışmalar

Prof. Harald Sontheimer, Alabama Üniversitesi (Birmingham) Uluslararası Deney Merkezi Başkanı, akrep zehirlerinin kesinlikle beyin ve diğer tümörlerin tedavisinde etkili olduğu kanaatinde. 1990'lı yıllarda bile aynı Alman bilim adamı, İsrail Dev Akrep'inden ürettiği peptid moleküllerinin bazı kanser hücrelerine yapıştığı ve bunları etkisiz hale getirdiğini ispatlamış ve Chlorotoxin denilen bu molekülün gelecek yıl Faz III çalışması ile hastalarda denenceğini duyuruyor. Ancak bu maddenin artık akrep zehirinden değil de, sentetik olarak üretileceğini, çünkü zehirin o denli saf olmadığını, fakat oldukça yol gösterici olduğunu vurguluyor...

1) Highly efficient ant-cancer therapy using scorpion „NanoVenin“. Chemical Communications Issue 87, 2014 ; 13220-13223 http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2014/cc/c4cc04748f/#!divAbstract


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 40 more

Author's Posts

The Artificial Womb has been Tested Successfully

Research paper: https://www.nature.com/articles/ncomms15112

read more...

How drugs work during surgery? 3D medical animation

How drugs work during surgery? 3D medical animation animation show how drugs wor...

read more...

Science: It works (Medical Science Edition)

We’re making tremendous progress in medical science and technology.

read more...

Thanks for the patient Niyaz

Niyaz Jakipov was a patient who suffer from kidney stone, successfully operated ...

read more...

Related Articles

Brain Surgery Without Sleep

An Iraqi woman who is unable to find a cure in her country has recovered her hea...

LASER TREATMENT OF DERMATOLOGICAL DISASES

Many skin diseases and aesthetic laser therapy is effective today.

LUNG CANCER

Lung cancer is the second most common cancer in both men and women. Lung cancer ...

DERMATOLOGY

Dermatalogical disorders and treatment (Dermatotherapy) Cosmetic dermatology (L...

Ophthalmology and Surgery

Cataract Surgery, Cornea and External Diseases, Macular Degeneration, Glaucoma, ...